Haber

İngiltere, Türkiye ile Tahıl Anlaşması için çalışıyor

İngiltere Başbakanlık Ofisi yaptığı açıklamada, “İngiltere, Tahıl Anlaşmasını geri getirmek için Türkiye ile yakın işbirliği içinde çalışıyor” dedi.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmesinde Rusya’nın 17 Temmuz’da askıya aldığı Tahıl Koridoru Anlaşmasını görüştü. Görüşmenin ardından Başbakanlık tarafından yapılan açıklamada, Tahıl Koridoru Anlaşması konusunda Türkiye ile yakın bir şekilde çalıştıkları belirtildi. Sunak ile Zelenskiy’in son gelişmeleri ele aldığı belirtilen açıklamada, “Rusya’nın Odessa’ya düzenlediği saldırıların ardından Başbakan Sunak şaşkına döndü. Tahıl Koridoru Anlaşması’nın görüşüldüğü görüşmede liderler, Ukrayna’dan uluslararası pazarlara tahıl taşınmasının önemi konusunda fikir birliğine vardı.”

Tahıl Koridoru Anlaşması’nın yeniden yürürlüğe girmesi için çabalarını sürdürdüğü belirtilen açıklamada, İngiltere’nin Tahıl Anlaşması’nı geri getirmek için Türkiye ile yakın işbirliği içinde çalıştığı bildirildi. Ayrıca İngiltere, Rusya’nın bu kararlarını kınamak için BM Güvenlik Konseyi’nde Başkanlık rolümüzü uygulamaya devam edecektir. – LONDRA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu