İş

Engelli veya eski hükümlülere destek

Sinop Çalışma ve İş Kurumu Vilayet Müdürlüğü, 2023 yılının birinci devrine ilişkin hibe programı açıklandı. Kendi işini kurmak isteyen engelli bireylere 90 bin TL’ye kadar, eski hükümlülere ise 70 bin TL’ye kadar takviye sağlanacağı açıklandı.

İş Kurumu, iş hayatında bilhassa dezavantajlı kümede yer alan engelli ve eski hükümlü bireylerin işgücüne dahil olmaları gayesiyle yürüttükleri proje ile kendi işini kurma fırsatı sunuyor. Engelli vatandaşların istihdam edilebilirliğini arttırmak, işe ve işyerine ahenginin sağlanması, muhafazalı işyeri dayanağı üzere projeler hayata geçiriliyor.

Engelliler için 5 bin TL kuruluş süreç takviyesi, 12 aylık işletme masraflarının belgelenmesi karşılığında en çok fazla 60’ı olmak kaydıyla 15 bin TL’ye kadar işletme masraf takviyesi sağlanıyor. Donanımların alınması için ise 70 bin TL’ye kadar olmak üzere toplam 90 bin TL’ye kadar dayanak sağlanıyor. Eski mahkumlar için ise 70 bin TL’ye kadar kuruluş desteği verileceği kaydedildi.

2023 yılının birinci dönemine ait hibe proje başvurularının 9 Aralık 2022 tarihine kadar yapılması gerektiğini duyuruldu. Engelli bireyler için İş Kurumu web sayfasında yayınlanan başvuru rehberi dikkate alınarak E-Devlet üzerinden yapılabileceğini, eski hükümlülerin ise Denetimli Serbestlik Müdürlükleri veya Koruma Kurulları aracılığı ile İş Kurumu İl Müdürlüğü’ne başvurabilecekleri belirtildi. – SİNOP

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu